Minimenhely
2005.02.07. 15:29
A No llatotthon munkatrsa Blafalvy Kriszta
vlaszolt mr ismert krdseiemre...
1. Hogyan ltjk az llatok szilveszter utni helyzett? nknl is sokkal tbb kutyus kerlt be ebben az idszakban?
Termszetesen, mint minden llatotthonban, a szilveszter utni idszak nlunk is kritikus.
A "dmping" tulajdonkppen mr karcsony utn megkezddik, hiszen a kt nnep kztt is durrognak mr a petrdk. Radsul ilyenkor szabadulnak meg a meggondolatlanul ajndkba vett llatoktl is, ahogy kiderl, hogy a klykkutya nem szobatiszta vagy az j cica megtpte a fggnyt.
2. Egyet rtenek-e a petrdzs betiltsval? Vllalnak-e majd szerepet az alrsgyjtsben?
Termszetesen maximlisan egyetrtnk vele, s - mint a PetrdaSTOP! Munkacsoport aktv tagja - igyeksznk szerepet vllalni a gyjtsben.
3. Az orszgban tbb menhelyen is telthz van. nknl hogy alakulnak a dolgok?
Sajnos nlunk is telthz van, de ez nem ritka s nem korltozdik csak a szilveszteri idszakra, hiszen egsz vben sokkal tbb seglykrs rkezik, mint ahny llatot be tudunk fogadni.
4. Egyesek vlemnyek szerint tbb kutya van ma Magyarorszgon, mint amennyit a trsadalom befogadni, vagy inkbb gazdihoz juttatni tudna. gy ltjk ez nk is?
Ez gy van. Haznkban ma tbb millira becslik a kbor llatok szmt, mgis vannak, akik feleltlenl szaportjk sajt kutyjukat, macskjukat. Sokan gy gondoljk, hogy majd elajndkozzk a szaporulatot, de nagyon hamar knytelenek rdbbenni, hogy ez szinte lehetetlen feladat. A korbban jelentkezk egy rsze visszamondja, msok elviszik, majd az els nehzsg utn visszaadjk a klykket, gy az llatok hamar llatmenhelyen, gyepmesteri telepen vagy az utcn ktnek ki - br tavaly ta a kirakst mr a trvny is szigoran bnteti. Rendkvl fontos szerepe van ezrt a szemlletformlsnak s a felvilgost munknak, hiszen az ivartalants szles kr alkalmazsval nhny v alatt vissza lehetne szortani a gazdtlan llatok szmt.
5. nk szerint mi lenne a megolds erre a helyzetre?
A ma alkalmazhat legjobb mdszer a mtti ivartalants, ami rutineljrsnak szmt. Nem csak a nem kvnt szaporulatot elzhetjk meg vele, de egy sor daganatos megbetegedst is kikszblhetnk segtsgvel, nem beszlve arrl, hogy kedvenceink kborl- s verekedkedve is albbhagy. Vannak termszetesen ms fogamzsgtl mdszerek is, (melyekrl az llatorvosok adhatnak bvebb felvilgostst), de abban azt hiszem, minden llatvd egyetrt, hogy valamilyen mdon meg kell akadlyozni, hogy jabb, gazdtlan llatok szlessenek. Az igazi megolds az lenne, ha mindenki ingyen vagy nagyon kedvezmnyes ron ivartalanttathatn kedvenct, vagyis az llam gondoskodna a finanszrozsrl. Tovbbi "kborr vlsok" lennnek megelzhetk a mikrochipek segtsgvel; ennek alapfelttele lenne termszetesen az, hogy minden gyepmesteri telep s llatmenhely rendelkezzen leolvaskkal s be legyen kapcsoldva a kzponti adatbzisba.
6..Elg gyakran hallani llatokkal szemben elkvetett bntettekrl, llatknzsrl, rengeteg az elhagyott llat. Lehet-e lpst tartani ezzel, s megoldani ezeknek az llatoknak a helyzett?
Ez nagyon nehz, de termszetesen nem lehetetlen. Sajnos az nerbl mkd civil szervezetek nem elegendek a problma teljes kr megoldshoz; ez komoly llami tmogatst ignyelne. Nagy elrelps trtnt nemrg ezgyben, mghozz a megfelel jogszablyi httr biztostsban, hiszen tavaly ta bncselekmny az llatknzs s az llatok kiraksa, elhagysa is. Szigor tletekkel elbb-utbb vissza lehet majd szortani az llatok ellen elkvetett kegyetlenkedseket. Nagyon fontos, hogy a lakossg partner legyen ebben s ne fljenek bejelentst, feljelentst tenni. Sokan flnek ezt megtenni, ezrt hangslyoznom kell, hogy minden esetben krhetik adataik titkos kezelst, gy a bncselekmny elkvetje nem tudhatja meg, ki adta fel.
7. Mennyi eslyt ltnak arra, hogy egyszer majd Magyarorszgon is, mint pldul Amerikban, egy rendrsghez hasonl, vagy hozzjuk tartoz szervezet ltja majd el az "llatments" feladatt?
Magyarorszgon kicsit ms a helyzet, mint Amerikban; mr a fogalmak tern is. Igaz, hogy a tengerentlon mkdik az llatrendrsg, viszont az elkobzott llatokat tvev, menhelynek nevezett intzmnyek ltalban azonosak az llategszsggyi, azaz sintrtelepekkel. Ezeket a "menhelyeket" az nkormnyzatok finanszrozzk, minden bevitt llatot t kell vennik, s sajnos nagy rszket el is kell altatniuk, hogy legyen hely az jonnan rkezetteknek. Amerikban elenysz az olyan menhelyek szma, ahol nem altatnak. Haznkban az llatotthonok nagy rsze nem altat el egszsges llatot; mivel adomnyokbl tartjk fent magukat, senki sem ktelezheti ket korltlan szm llat tvtelre. Ez nehzsg s knnyebbsg egyben; nehz, mert nerbl, llami tmogats nlkl knytelenek gazdlkodni, s knny, mert nem ktelesek egszsges llatok lett kioltani. Hogy mi lehet a megolds, azt nagyon nehz lenne megmondani, de nem biztos, hogy az amerikai mdszer a legjobb. Termszetesen szksges egy "llatrendrsg", de egyelre nem ltszik relisnak, hogy a rendrsg berkein bell kln gyosztly alakuljon csak az llatos bncselekmnyek feldertsre. Amennyiben civil szervezetek vllalnk fel az "llatrendrsg" szerept, gy semmivel sem lenne tbb cselekvsi szabadsguk, mint most; nem tartztathatnnak le llatknzt, nem hatolhatnnak be magnterletre llatokat kihozni. Tulajdonkppen ugyanannyit tehetnnek, mint ma brmelyik llatvd szervezet vagy brmely magnember: a rendrsg segtsgt krve intzkedst krhetnnek, eljrst kezdemnyezhetnnek a bncselekmnyt elkvetk Ilyen. Fontos szerepe lehetne viszont az llatvdelmi rknek, akiket a trvny rtelmben az nkormnyzatok alkalmazhatnnak - ha lenne r pnz s beindulna az llatvdelmi rk kpzse.
8. Mennyi segtsget jelent az ad 1%-bl befoly sszeg a mkdsben? Idn, nagysgrendileg hny adz segtsgre szmtanak?
Az ad 1% sz szerint letment, hiszen anyagi erforrsaink kb. 90%-t jelenti. Hogy hnyan utaltk/utaljk neknk SZJA 1%-ukat, arrl sajnos semmilyen rtestst s informcit nem kapunk az APEH-tl, de bzunk benne, hogy akik tavaly tmogattak minket, azok idn is megtisztelnek bizalmukkal. Az ebben az vben befoly sszegbl szeretnnk karantnt s llatkrhzat pteni az llatotthon terletn, hogy a bajba jutott llatoknak kslekeds nlkl tudjunk szakszer orvosi elltst s felgyeletet biztostani.
9. Az llategszsggyi telepeken, vagy ismertebb nevkn sintr telepeken, orszg szerte szrny llapotok uralkodnak. nk ltnak eslyt ennek a helyzetnek a javulsra, javtsra?
Termszetesen ltunk, hiszen a gyepmesteri telepeknek is EU-konformm kell alakulniuk, akrcsak az llatotthonoknak. Ebben elssorban a szakhatsgoknak van kiemelked szerepe, hiszen nekik kell ellenrizni s adott esetben bezratni a nem megfelelen mkd telepeket. Ez nyilvn lass s nehzkes folyamat, de mindenkppen meg kell trtnnie. Nagyon nagy rmmel ltjuk, hogy az orszgban sok helyen tadtk mr az eb befogsi feladatokat az llatvdknek, mshol pedig a gyepmesterek s az llatvdk remekl egytt tudnak dolgozni s egytt tevkenykednek azrt, hogy az llatoknak gazdt talljanak. Ebben a munkban alaptvnyunk is rszt tud vllalni, hiszen MiniMenhely-projektnk nkntesei kifejezetten sintrtelepi kutyusok tvtelre, mentsre, rehabilitlsra "szakosodtak".
10. Sok menhely prbl az interneten keresztl gazdt tallni az llataiknak. Mennyi segtsget jelent ez az rkbeadsoknl?
Nagyon sokat, hiszen az interneten keresztl honlapjaink ltogati tfog kpet kaphatnak kutyinkrl s kivlaszthatjk leend trsukat. Mindkt honlapunkat, a www.noeallatotthon.hu-t s a www.minimenhely.hu-t is teljesen naprakszen tartjuk s minden rkbefogadhat llatunk szerepel rajtuk. Tapasztalataink szerint rengetegen vlasztanak kutyt az interneten keresztl; ez persze nem ptolhatja a szemlyes megismerkedst, de a "szerelem els ltsra" sokszor klcsnsnek bizonyul, s a neten vlasztott kutya-cica vgleges otthonra tall.
|